Kynnys Ryassistentti.infoKynnysKINOGalleriatLakineuvontaNuorisoVIKE
 
Kynnys Ry arrow assistentti.info
     
Assistentti.info
Etusivu
Henkilökohtainen apu
Koulutus
Aineistot
Neuvonta
Verkosto
Henkilökohtaisen avun palvelut
Yhteystiedot
In english


Kehitysvammaisten kohtelu ala-arvoista PDF  | Tulosta |  Sähköposti


!!!!!!!  Katso YLE:n tv-uutinen aiheesta:

http://www.yle.fi/java/areena/dispatcher/606331.asx?bitrate=1000000


Kynnys ry                Tiedote 10.8.2007


Kehitysvammaisten kohtelu ala-arvoista

- Kuinka monen tarvitsee vielä kuolla?


Kynnys ry on erittäin järkyttynyt Pirkanmaan kuntayhtymän Ylisten kehitysvammalaitoksessa tapahtuneesta kahden kehitysvammaisen kuolemasta. Haluamme esittää osanottomme menehtyneiden omaisille.

Kehitysvammaisten olosuhteet Suomessa ovat ala-arvoiset. Tämän osoitti muun muassa viime kesänä ilmestynyt pakkokeinojen käyttöä kehitysvammahuollossa koskenut ihmisoikeusselvitys. Erityisesti laitosten osalta on vaikeaa päästä valvomaan, mitä tapahtuu suljettujen ovien takana. Nyt tapahtuneet kuolemantapaukset ovat erittäin hälyttävä merkki valvonnan puutteesta ja siitä, että edes kehitysvammaisten elämää ei arvosteta.

Ongelma on laaja, meno vammaisten laitoksissa on käymässä yhä hurjemmaksi. Pakkokeinoja käytetään perusteettomasti ja vammaisten ihmisoikeuksia poljetaan räikeästi. Niin kauan, kun valvontaa ei ole, ei ole luottamusta.

Poliisi epäilee laitoksen hoitajaa yhden miehen ja yhden naisen myrkyttämisestä. Seuraamme mielenkiinnolla ja suurennuslasilla asiassa toteutettavia rikostutkimuksia ja toivomme, että mahdolliset rikoksentekijät saatetaan edesvastuuseen.

Edellytämme, että Suomessa ryhdytään valvomaan vammaisten oloja systemaattisesti, jotta kidutuksesta, vapaudenriistoista ja kuolemista päästään lopullisesti eroon.

10. elokuuta 2007

Kynnys ry 


Jukka Kumpuvuori,                Kalle Könkkölä,         

puheenjohtaja                         toiminnanjohtaja   

050 552 0024                         0500 503 516        

         





 

Viimeksi päivitetty ( 07.09.2009 )
 
< Edellinen   Seuraava >