Kynnys Ryassistentti.infoKynnysKINOGalleriatLakineuvontaNuorisoVIKE
 
Kynnys Ry arrow assistentti.info
     
Assistentti.info
Etusivu
Henkilökohtainen apu
Koulutus
Aineistot
Neuvonta
Verkosto
Henkilökohtaisen avun palvelut
Yhteystiedot
In english


Lehdistötiedote VIKE-seminaarista PDF  | Tulosta |  Sähköposti

 

VAMMAISET IHMISOIKEUSAKTIVISTIT KOOLLA SUOMESSA

Tiedotustilaisuus: Tiistai 20.5.2008 klo 10.30 – 11.00, Hotel Holiday Inn Helsinki / Messukeskus, seminaarihuone 208, (Itä-Pasila, Messuaukio 1, Helsinki). Tilaisuuden puheenjohtajana toimii Vammaisten Ihmisoikeuskeskus - VIKE:n johtoryhmän jäsen Jukka Kumpuvuori ja edustettuina ovat seminaarin järjestävät tahot. Tilaisuuteen osallistuu YK:n vammaissopimuksen asiantuntija professori Michael Stein Harvardin yliopistosta ja kehitysmaiden edustajina:  Yetnebersh Nigussie, Etiopian vammais- ja kehitysyhteistyökeskus – ECDD; Ngin Saorath, Kambodzan vammaisjärjestö – CDPO ja Constance Hambwalula, Sambian kansallinen liikuntavammaisten järjestö – ZNAPD.

Kehitysmaiden vammaisaktivistit ovat käytettävissä haastatteluihin myös muina aikoina. Tiedotustilaisuus pidetään englanniksi. Median edustajat ovat tilaisuuteen lämpimästi tervetulleita!

Kansainvälinen seminaari vammaisten ihmisoikeuksien toteutumisesta

Vammaisten Ihmisoikeuskeskus - VIKE järjestää 20.-21.5.2008 Helsingin messukeskuksessa kansainvälisen seminaarin YK:n vammaisten oikeuksia koskevan yleissopimuksen merkityksistä: Miten edistää vammaisten henkilöiden ihmisoikeuksien toteutumista maailman joka kolkassa? Mikä on vammaisten henkilöiden tilanne kehitysmaissa? Onko yleissopimuksen takaamalla kansainvälisellä yhteistyöllä merkitystä etelän köyhien maiden demokraattisessa kehityksessä? Edistääkö yleissopimus ihmisoikeusnäkökulman vahvistumista globaalisti?

Seminaarin avaa oikeusministeri Tuija Brax. Pääpuhujana on professori Michael SteinMartin Scheinin sekä etelän kehitysmaiden edustajat. Seminaariin osallistuu noin 200 henkilöä eri puolelta maailmaa, mm. Kazakstanista, Etiopiasta, Bangladeshista, Tansaniasta, Intiasta, Ugandasta, Kambodzasta, ja Sambiasta. Seminaariohjelma liitteenä. Harvardin yliopistosta Yhdysvalloista. Muut puheenvuorot: ihmisoikeus- ja kehitysyhteistyön huippuasiantuntijat, Suomesta mm. Åbo Akademin ihmisoikeusinstituutin johtaja, professori

YK:n yleissopimus vammaisten henkilöiden oikeuksista

Ensimmäinen 2000-luvulla neuvoteltu YK:n ihmisoikeussopimus kieltää 650 miljoonan vammaisen ihmisen syrjimisen. Vammaisaktivistit olivat itse oman elämänsä asiantuntijoina mukana sopimuksen neuvotteluprosessissa. Vielä tänään eri tavalla vammaiset ihmiset eri kulttuureissa muodostavat yhden eniten syrjäytetyistä ryhmistä. Heidän elämäänsä, kehitystään ja osallistumistaan vaikeuttaa suuri määrä fyysisiä, oikeudellisia ja sosiaalisia esteitä. Suurin osa vammaisista ihmisistä asuu köyhissä kehitysmaissa ja heidän asemansa ja oikeutensa ovat kaikkein heikoimmat. Yleissopimus ja sen valinnainen pöytäkirja tulivat kansainvälisesti voimaan 3.5.2008.

Suomi allekirjoitti yleissopimuksen ensimmäisten valtioiden joukossa mutta kansalliset ratifiointitoimet ovat edenneet hitaasti eikä virallinen sopimustekstin suomennos ole vielä ilmestynyt. Yleissopimuksen kansallinen voimaansaattaminen edellyttää Suomen hallituksen käsityksen mukaan kansallisen lainsäädännön tarkistamista ja saattamista sopimuksen edellyttämälle tasolle. Vammaisten ihmisten asema Suomessa on yleisen käsityksen mukaan hyvä. Todellisuudessa vammaisten syrjintä on kuitenkin Vammaisten Ihmisoikeuskeskus – VIKE:n mukaan yleistä ja laaja-alaista yhteiskunnan eri osa-alueilla. Lisätietoa yleissopimuksesta: www.un.org/disabilities/

lisätietoja:

Juha-Pekka Konttinen, VIKE
045 7731 0106
etunimi.sukunimi@kynnys.fi
Viimeksi päivitetty ( 07.09.2009 )
 
< Edellinen   Seuraava >